Technologia pisania

Wiele lat temu napisałem wspólnie z żoną książkę, która w zamierzeniu miała pomóc piszącym po polsku na komputerze. Oczywiście nie mieliśmy tu na myśli ludzi parających się słowem na codzień, ale początkujących na tej drodze. Okazało się jednak, że korzystają z niej także "ludzie słowa", którzy kilka lat temu odrzucili definitywnie maszyny do pisania...

Książka miała trzy wydania, wydawało nam się, że nie ma sensu przygotowywać nowego wydania, bo wszyscy, już wszystko wiedzą, coraz łatwiej jest pisać, bowiem rozwinęły się edytory tekstu... tymczasem jest kiepsko. Kiepsko formalnie, kiepsko językowo... Dlaczego ludzie nie przywiązują uwagi do tego, jak i co piszą?

Czy pakiety biurowe nadają się do DTP

Odpowiedź jest jednoznaczna - nie nadają się. Czy wobec tego nikt ich nie używa do przygotowywania publikacji do druku? Wprost przeciwnie, są używane. I tu jest pewien paradoks. Otóż bardzo często są używane do przygotowania pozycji do druku nie z powodu swoich zalet, ale wad. Po prostu pewne obiekty (np. grafika), które istnieją w dokumencie stworzonym przez taki program, nie dadzą się nijak przenieść do programów DTP. Ponieważ czas jest zawsze za krótki, więc trzeba się starać wykorzystać to co mamy i w rezultacie ludzie parają się łamaniem tekstów z użyciem Worda. Jest to prawie zawsze zło konieczne.

Czy nie można złożyć niczego godnego uwagi w Wordzie czy Writerze?

Ależ nie, można, tylko trzeba dużo umieć. Da się zrobić profesjonalnie wyglądający skład, ale wysiłek włożony w taką pracę jest spory, a najgorsza jest niepewność. Niepewność, że jutro otworzony dokument będzie wyglądał nieco inaczej, że zmieni się numeracja, że ...

Tutaj będę umieszczał pewne krótkie porady, dotyczące małych, ale dokuczliwych problemów, przykłady pism, szablony, które mogą być wykorzystane w pisaniu. Zgodnie z zamierzeniem będą one stanowiły uzupełnienie wspomnianej już pozycji.

Czy są jakoweś darmowe programy do DTP

Są. Od dawna istnieje system TeX i oparte na nim systemy LaTeX, ConTeXt i inne. Od niedawna rozwijany jest Scribus. Już coś w nim można zrobić, a z każdym miesiącem jest lepiej.