Błogosławiona nuda

jjb

2023/12/10

Categories: organizacka edukacja Tags: psychologia błogosławiona nuda świadome śnienie manipulacja

Table of Contents

Błogosławiona nuda

W czasie deszczu dzieci się nudzą

Piosenka z Kabaretu Starszych Panów W czasie deszczu dzieci się nudzą - YouTube teraz zupełnie nie przystaje do rzeczywistości. Dzieci się nie nudzą. I właściwie należałoby się z tego cieszyć, gdyby nie wyniki badania międzynarodowych kompetencji PISA 2022. Krystyna Szumilas: Obniżenie wyników pokazuje jak przez osiem lat rządów PiS zniszczono edukację - Głos Nauczycielski

Ale jeszcze bardziej alarmujące jest to, że wynik odnoszący się do poziomu umiejętności polskich uczniów z 2022 roku jest tak naprawdę nie do odróżnienia od wyniku z 2003 roku, czyli można powiedzieć cofnęliśmy się z umiejętnościami uczniów do 2003 roku. A więc cały efekt reformy edukacji, która była realizowana po 2003 roku i przynosiła wzrost kompetencji polskich uczniów, został zniwelowany. Nie można tego wytłumaczyć jedynie pandemią, bo kiedy dokonujemy bardziej szczegółowej analizy wyników, to widać, że umiejętności polskich uczniów spadły dużo bardziej niż średnia krajów OECD.

Oczywiście przyczyn tego spadku kompetencji jest sporo, na pewno mocno zaważyły problemy organizacyjne związane z tzw. reformą, ale moim zdaniem istotne są też kwestie motywacyjne. Ale nie te marketingowe, tylko wypływające z wnętrza, prawdziwe, nieudawane. Tylko, jak się o nich dowiedzieć. Być może zwykła nuda jest tu kluczem.

Zawłaszczenie motywacji

Hasło motywacja odmieniane przez wszystkie przypadki pojawia się praktycznie wszędzie. Można powiedzieć, że jest wręcz skażone różnego rodzaju koncepcjami trenerów personalnych czy guru od zarządzania czymkolwiek. Poradniki w wersji papierowej, elektronicznej. filmiki, webinaria, etc. dotykają motywacji, podkreślaja jej wartość, definiują na różne sposoby. Czemu więc patrzę na to z dystansem, miast dołączyć się do chóru entuzjastów motywatorów? Otóż sytuacja przypomina mi trochę problemy dotyczące oneironautyki.

Zawłaszczenie snu

Świadome śnienie można potraktować w uproszczeniu, jak narzędzie. Można go wykorzystać do śnienia na temat albo do notowania przekazu z własnej podświadomości. Ale jeżeli popatrzymy na dominujacy przekaz Świadomy sen – na czym polega oneironautyka? - Zwierciadlo.pl

Świadomy sen, czyli Lucid Dream, to stan, podczas którego masz świadomość, że śnisz, co z kolei sprawia, że możesz sama sterować tym, co się dzieje. Jedynym, co cię ogranicza, jest twoja wyobraźnia i zablokowany umysł. Jeśli go otworzysz, będziesz w stanie zrobić wszystko. Odwiedzać dalekie kraje, przeżywać niesamowite przygody, a nawet latać…

Czyli możesz zaprogramować świadomie swoje sny. Czy to jest sposób na to, aby się czegoś dowiedzieć o sobie? Patrząc od strony teorii spiskowych, być może właśnie idzie o to by mieć jeszcze jeden kanał wpływu na Twoje myślenie, ale nie daj Boże metodę niezależnej introspekcji.

Nuda, jako naturalny bodziec do kreatywności

Dało się kiedyś oglądać dzieci, które znudzone wymyślały jakąś zabawę. Oczywiście ta zabawa nie zawsze była dorysłym na rękę, ale często były to świeże pomysły, zachowania kreatywne, oryginalne, z wnętrza. Zresztą wielu fachowców uważa, że dzieci są z natury kreatywne, wystarczy tej zdolności nie tłamsić. Badania dr George’a Landa oraz Beth Jarman wskazywały na to, że w wieku 4–5 lat 98% dzieci wykazywało umiejętność znajdowania innowacyjnych rozwiązań różnych problemów. Dziesięć lat później ta umiejętność zachowała się u 2% dzieci.

Gavin Nascimento opisał to lapidarnie, aczkolwiek bardzo kontrowersyjnie Nacimos genios creativos y el sistema educativo nos aturde, según científicos de la NASA – REDEM

Nie ma tu nic niezrozumiałego. Szkoła w takiej formie jak teraz jest instytucją, która historycznie została wprowadzona, by służyć potrzebom klasy rządzącej, a nie zwykłym ludziom. Aby elita mogła żyć wygodnie, dzieci muszą zostać połknięte przez system i mieć wyprane mózgi, by reagowały wedle życzenia innych.

albo

Aby tak zwana elita mogła utrzymać swój wystawny tryb życia jawnego luksusu, w którym wnosi mniej, ale cieszy się większymi korzyściami, rozumie, że dzieci należy ogłupiać i poddać praniu mózgu, aby zaakceptowały (a nawet służyły) ich drapieżnemu systemowi sztucznego niedoboru, niekończącego się wyzysku i nieustannej wojny.

Taka interpretacja, poniekąd w duchu walki klasowej, nie jest teraz na ogół dobrze widziana w dyskusji, chociaż przewija się wśród zwolenników teorii spiskowych. Jednak prawdą jest, że:

Nuda już nie jest groźna

Dzieci się nie nudzą. Udało nam się wyeliminować to niebezpieczne zjawisko w całości. Dzieciaki (mniejsze oraz wieksze) gapią się w smatfony, praktycznie nie kusi ich otoczenie. A to otoczenie może być niebezpieczne, prowokować jakieś głupie zabawy. Dorośli są spokojniejsi, nie muszą się rozglądać nieustannie za rozbieganymi diablątkami. Mają ten czas dla siebie i mogą go wykorzystać na … gapienie się w mały szklany ekran.

>> Home