Fiedek

2022/01/26

Categories: edukacja Tags: sztuka linoryt Jerzy Jankowski Fiedek

Mój przyjaciel Fiedek

Dostałem właśnie przesyłkę — kopertę A4 pięknie obklejoną znaczkami oraz odciśniętym linorytem.

Drzeworyt na kopercie

A w środku kawał historii. Trudno się pogodzić z tak szybko upływającym czasem, ale jeżeli widać w tym sens naszej pracy przychodzi to zdecydowanie łatwiej.

XXXV lat

Właśnie 35 lat działalności Kółka Plastycznego w Dobkowicach. Przez cały ten czas opiekunem tegoż Kółka był i jest Jerzy Jankowski, kolega ze szkolnej ławki w Pedagogicznym Studium Technicznym w Rzeszowie, który wtedy miał ksywę Fiedek. Nie pamiętam skąd się wzięła.

A Kółko ma się czym pochwalić. Przez ten czas przewinęło się tam prawie dwie setki dzieci — dziewczynki, chłopcy, teraz część z nich ma swoje dzieci… Mnóstwo nagród, wyróżnień w różnych konkursach — takich lokalnych i międzynarodowych, akcje typu street arts, wyjazdy na warsztaty twórcze.

Na końcu katalogu spis artykułów o działalności Kółka Plastycznego zamieszczonych w różnych gazetach, książkach oraz informacje o trzech pracach magisterskich oraz jednej licencjackiej na temat Kółka.

Pasja i cierpliwość

Zastanawiam się, jakie czynniki złożyły się na ten sukces. Trudno na to tak po prostu odpowiedzieć, ale myślę sobie, że bez pasji oraz cierpliwości nie byłoby to możliwe, chociaż one nie stanowią miary talentu artystycznego, pedagogicznego Jurka. Osobiście czuję się dumny, i co tu kryć, wzruszony, tym jubileuszem.

Tak się składa, że ostatnio czytam książkę Twórcza odwaga , braci Toma i Dawida Kelley i doceniam bardziej to naturalne, twórcze myślenie, które manifestuje się między innymi w pracy artystycznej. Ale zapał bez postępu, bez sukcesów, bardzo łatwo wygasa. Jeżeli trafi się ktoś, kto w tym zapale pomoże, wesprze swoim doświadczeniem, pozwoli za sobą pójść, choćby kawałek to można mówić o dużym szczęściu.

Najczęściej oglądany film z konferencji TED pochodzi z 2006 roku. Sir Ken Robinson: Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność | TED Talk Tu jest przykład, że może być zgoła inaczej.

Fiedek, serdecznie gratuluję Ci tego wszystkiego — Kółka i jego sukcesów, młodych, wdzięcznych ludzi, prac nagrodzonych i nienagrodzonych, wypraw i daru obserwacji…

Autor Jerzy Jankowski

Jeszcze, jako smaczek dołączyłem linoryt autorstwa Jurka wykorzystany na okładce tomiku A jednak to minęło Stefana Szajdaka Stefan Szajdak – Wikipedia, wolna encyklopedia