Wybory — profil kandydata

jjb

2022/01/16

Categories: polityka Tags: wybory profil kandydata demokracja

Table of Contents

Obietnice wyborcze

Czy hasła wyborcze, będące częścią składową kampanii wyborczej, mogą być źródłem zobowiązań cywilnoprawnych, a w związku z tym, czy dopuszczalne jest dochodzenie na drodze sądowej roszczeń, których źródło tkwi w hasłach wyborczych? Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 września 1996 r. III CZP 72/96: Nie jest dopuszczalne dochodzenie na drodze sądowej spełnienia obietnic wyborczych.

Co możemy zrobić?

Ponieważ poseł po wyborze jest poza kontrolą wyborców pozostaje tylko wykorzystanie kadencyjności i zweryfikowanie działalności posła, jako kandydata w następnych wyborach. Ale tutaj potrzebne nam są narzędzia oraz dostęp do wiarygodnych informacji. Działalność poselska to między innymi głosowania. W jaki sposób sprawdzić, jak dany poseł głosował? Wszystkie głosowania sa dostępne w sieci, wystarczy więc odrobinę cierpliwości, aby do tych informacji sięgnąć. Oczywiście wiele z tych głosowań miało charakter techniczny, ale część z nich dotyczyła spraw fundamentalnych z naszego punktu widzenia i zachowanie się posła w takim głosowaniu może być dla nas istotnym argumentem za tym, czy można mu zaufać.

Dyscyplina partyjna

Przy wielu ustawach partie wprowadzają dyscyplinę partyjną, która ma zobligować własnych posłów do głosowania zgodnie z wytycznymi partii. W tym momencie decyzja tego, czy owego posła, który głosuje wbrew zaleceniom jest związana z jego osobistą odpowiedzialnością i z tego powodu dostarcza dużo cennych informacji o samym pośle. Poza tym taki akt woli zawsze znajduje jakowyś odzew w mediach i często pojawi się tam merytoryczne uzasadnienie takowej decyzji. Oczywiście dodatkowym źródłem informacji jest zwykle hejt w sieci, ale zwykle jest to atak stricte personalny.

Profilowanie

Można się pokusić o zbudowanie takiej liczbowej punktacji dla posła z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego. Wybieramy sobie grupę istotnych głosowań i ustalamy jakąś punktację za głosowanie zgodnie z naszymi przekonaniami, za wstrzymanie się od głosu, czy głosowanie przeciw. Poszczególne głosowania mogą mieć swoje wagi, jako mniej lub bardziej istotne. W rezultacie dostajemy jakiś profil zgodności z naszymi przekonaniami co może nam pomóc w podjęciu decyzji przy głosowaniu na kandydatów, którzy już siedzieli w sejmowych ławkach. Podobną metodę można wykorzystać odwołując się do wypowiedzi publicznych różnych osób odnośnie do problemów wg nas kluczowych. Pozwoli to jakoś oszacować także kandydatów, którzy nie byli jeszcze w parlamencie.

Praca wspólna

Właściwie opierając się na takiej prostej analizie i udostępniając ją w sieci możemy ułatwić innym zadanie ponieważ będą mieli gotowy skoroszyt, który po jakowychś poprawkach będzie można wykorzystać dla siebie. Warunkiem jest jednak precyzyjne, to znaczy jednoznaczne opisanie, jakiej ustawy dotyczy głosowanie, lub jakiego tematu dotyczy wypowiedź i w jakim to było kontekście.

>> Home