Pisanie prac

jjb

2001/12/10

Categories: pisanie Tags: pisanie prac grafika przenośność

Table of Contents

Pisanie prac — uwagi techniczne

Tekst ten dotyczy techniki pisania pracy. Po części jest uzupełnieniem Podręcznika pisania prac, który sprawdził się już w praktyce. Oczywiście kierowany jest do tych, którzy chcą samodzielnie napisać swoją pracę.

Czym pisać — edytor

Wbrew pozorom mamy wybór. Co prawda światowe zaWORDzenie spowodowało, że dla wielu osób WORD i edytor to prawie to samo, ale wybór mamy nawet w obrębie produktów Microsoftu.

Istnieje kilka wersji programu Word dla Windows. Począwszy od wersji 2.0a do wersji 9.0 (Word 2000). Nie warto się kierować myślą im nowszy tym lepszy, bo pojęcie lepszy nie dotyczy naszych potrzeb tylko marketingu (dodajmy — najlepszego na świecie).

Jeżeli zmuszeni jesteśmy — już to z braku własnego sprzętu, już to z braku czasu korzystać z różnych komputerów warto sprawdzić jaka jest na nich zainstalowana wersja programu i dopasować się do najniższej. Nowsze wersje potrafią zapisać dokument zgodnie z formatem poprzedników. Da nam to większą elastyczność i możliwość uniknięcia konfliktów z innymi osobami chcącymi korzystać z najnowszego sprzętu i oprogramowania.

Inną możliwością zapewnienia sobie swobody przenoszenia dokumentu jest zapisywanie go w formacie RTF. Dzięki temu unikniemy też przenoszenia prostych makro-wirusów.

Coraz więcej osób posługuje się też hipertekstem. Takie dokumenty są czytane przez przeglądarki i różne wersje edytorów tekstu. Jest to bardzo dobry pomysł ale ma swoje wady. Praktycznie nie można w ten sposób zapisać poważniejszych wzorów.

Jak pisać — klawiatura

Grafika

Jeżeli masz wybór programu graficznego to używaj takiego, który potrafi eksportować pliki w formatach przyjętych jako standardowe. Sprawdź czy Twój program potrafi prawidłowo wyeksportować plik w formacie EPS. Prawidłowo to znaczy:

Pliki postscriptowe można podglądnąć programem GSview. Program ten oferuje też inne możliwości, o których nieco później. Praktycznie nie używam operacji Kopiuj/Wklej dla poważnych prac, a zapewne poważnie traktujesz swoją pracę poważnie. Dlaczego? Jeżeli grafikę mam w osobnych plikach nie muszę edytować całego dokumentu z kilkunastoma, czy nawet kilkudziesięcioma grafikami aby poprawić jeden rysunek. Po prostu poprawiam jeden wykres i na nowo eksportuję go do pliku postscriptowego.

Promotor za granicą

Ale oczywiście korzysta z dobrodziejstw poczty elektronicznej. dzięki temu będziesz mógł przesłać plik… ale uważaj, nie jako dokument Worda. Być może po odczytaniu go na innym komputerze niewiele będzie przypominał Twój oryginał. Posłuż się znów postscriptem. Zainstaluj na swoim komputerze drukarkę Linotronic 330, tak aby drukowała do pliku. Teraz wszystkie dokumenty, które mają być przenośne formatuj używając tej drukarki. Kiedy masz już gotową wersję drukuj do pliku. Będzie to plik postscriptowy, który jest rozumiany przez GSView. Program ten potrafi go wydrukować na drukarce, którą posiadasz, albo zamienić na plik PDF. Dzięki temu będziesz mógł przesłać swemu promotorowi plik w formacie PDF. Pamiętaj jednak, że do przesyłania dużych plików służy FTP, a nie e-mail. Jeżeli będziesz wysyłał załączniki większe aniżeli 1440 kB dla własnej wygody możesz się przykro zdziwić. Ale nie jest to problemem. Przecież nie musisz od razu drukować do pliku całej pracy. Drukuj po 10–20 stron. Mniej ugryziesz — łatwiej połkniesz.

>> Home