Uzyskiwanie leków

W homeopatii stosuje się surowce naturalne, głównie roślinne, następnie mineralne i pochodzenia zwierzęcego. Typowa procedura otrzymywania leku wygląda następująco:

Sporządzanie kolejnych rozcieńczeń zwane jest fachowo potencjonowaniem i przebiega zwykle w opisany poniżej sposób. Jedną część wagową pranalewki miesza się z 9. częściami wagowymi etanolu o stężeniu przepisanym ściśle dla danego leku i wtrząsa się silnie, uderzając 10 razy butelką o jakieś mocne, sprężyste podłoże. W ten sposób uzyskuje się potencję D1. Litera D oznacza tu potencję dziesiętną (z łacińskiego decem dziesięć). Potencję D2 uzyskuje się biorąc jako wyjściową potencję D1 i powtarzając procedurę. Trzeba stwierdzić, że ten lub podobny schemat jest przestrzegany z drobiazgową dokładnością.

Surowce nierozpuszczalne uciera się z cukrem mlekowym i kolejne rozcierki (trituatio) sporządzane są podobnie jak potencje. Z tym tylko, że z rozcierki D6 można sporządzić roztwór D8.

Oprócz potencji dziesiętnych oznaczanych dużą literą D, DH lub X, stosowane są potencje setne oznaczane C (z łacińskiego centum) lub CH. Inne potencje używane są rzadziej.

Potencjonowanie środków homeopatycznych nie wynika z jakiejś metafizycznej teorii. Jest konsekwencją używania w leczeniu substancji trujących. Przy próbach z chininą, Hahnemann zażywał dziennie przecież ponad 15 g tej substancji. Przy pierwszych próbach leczenia też używał sporych ilości opracowanych przez siebie środków. Próba odtrucia tą metodą drukarza, zatrutego związkami ołowiu nieomal skończyła się tragicznie. Jedynym sposobem było rozcieńczenie. I tu Hahnemann odkrył, że niektóre substancje przy rozcieńczaniu wcale nie tracą swoich właściwości, a wręcz wydają się na nich zyskiwać. Stąd pojawiło się określenie potencjonowanie. Ponieważ poszczególne rozcieńczenia przygotowywał przez energiczne wstrząśnięcia roztworem, zostało to przyjęte za normę przy sporządzaniu kolejnych potencji.

Tak więc potencjonowanie pojawiło się w homeopatii jako konsekwencja eksperymentu, a nie efekt spekulacji. Cała homeopatia opiera się na doświadczeniu - było to mocno podkreślane przez jej twórcę.