PPP

Podręcznik Pisania Prac (PPP)

Napisałem go wspólnie z żoną - polonistką. Jest to książka o tym, jak należy pisać w zgodzie z polskimi zwyczajami używając do tego Worda dla Windows lub Writera (OpenOffice.org). Niektórzy uważają, że to poradnik zmuszania Worda do pracy po polsku.

Pierwsze wydanie pojawiło się w księgarniach pod koniec kwietnia 2000 r., podręcznik sprawdził się w gorącym okresie pisania prac, zniknęły dodruki, obecnie pojawiło się na rynku nowe, zmienione i rozszerzone wydanie. Podręcznik ten różni się od innych pozycji o podobnej tematyce tym, że nie traktuje o metodach szukania tematu pracy, czy promotora, a zajmuje się praktyką pisania. Praktyką z uwzględnieniem polskich zwyczajów językowych  typograficznych,

Opisujemy jak i gdzie używać odnośników, przypisów, jak radzić sobie z bibliografią, rysunkami, wykresami, jak ułatwić sobie pisanie i jak unikać błędów. Wiele uwag dotyczy niezrozumiałego zachowania Worda w określonych sytuacjach.

Spis treści z opisem

  1. Znaki pisarskie
  2. Wyrazy
  3. Wyrazy cudzoziemskie i przyswojone
  4. Wykaz najczęściej stosowanych skrótow i skrótowców z rodzieleniem na poszczególne dziedziny i sposoby zapisu (pisane wielkimi literami, małymi literami, z kropkami lub bez kropek).
  5. Zdanie
  6. Akapity (rozdział gdzie mieszają się informację językowe z poradami jak panować nad akapitem w Wordzie, aby uniknąć szewców, bękartów i wydrukować to, co się widziało na ekranie).
  7. Wyróżnienia w tekście (ogólnie stosowane i specjalistyczne)
  8. Strony
  9. Podrozdziały i rozdziały (zasady podziału tekstu, sposoby numerowanie, etc.)
  10. Rysunki, wykresy, bity
  11. Tabele
  12. Cytowanie i bibliografia
  13. Nieporadnik pisania

Ostatnią część książki stanowią obszerne dodatki